Často kladené otázky
Nie je. Je to 100% Eko-produkt, ktorý neobsahuje žiadne toxické a ani ine zdraviu škodlivé látky. Z výrobkami sa predsa stretávame denne, keďže sa používajú napr. na výrobu matracov, izoláciu chladiacich a mraziacich boxov, textilných vlákien (športové odevy) atď…
Polyuretánová pena (PURpena) je najmodernejší typ izolácie, ktorý sa aplikuje striekaním na rôzne typy povrchov, aby sa eliminovali tepelné straty. O zložení a spôsobe využitia PURpeny a jej účinkoch sa už zmieňujeme na úvodnej stránke (spôsoby využitia PURpeny).
Dôvodov je viacero napr. životnosť, nehorľavosť, odolnosť voči hlodavcom, odhlučnenie, eliminácia vzniku plesní a baktérií, stálosť izolácie a mnoho iných. Hlavný dôvod je ale samozrejme úspora energie a rýchla návratnosť investícií, keďže pri tomto systéme izolácie úplne eliminujete tepelné straty.
Predpokladaná návratnosť sú 2-4 roky. To ale pochopiteľne záleží na množstve iných faktorov akými sú napr. kvalita okien a dverí, stien, stav budovy, priemerná ročná teplota atď.
Enormná rýchlosť aplikácie tohto typu izolácie umožní kompletné zaizolovanie za 1-2 dni. Záleží od konkrétneho typu strechy, tvaru a veľkosti.
Aplikáciou tohto typu izolácie vyriešite túto otázku raz a navždy. PURpena nikdy nemení svoj tvar , flexibilná, teda kopíruje tvar budovy, nestráca sa a vydrží po celú dobu životnosti budovy.
Áno. Nároky na budovy realizované od 1. Januára 2015 sú normou označené ako odporúčané a po roku 2020 budú všetky budovy projektované v EU stanovené ako cieľovo odporúčané. Budovy, ktoré tieto normy nebudú spĺňať, budú zdaňované za znečisťovanie, preto si treba dôkladne zvážiť už pri dnešnej realizácií izolácie.
PURpena ponúka najvyšší tepelný odpor R spomedzi všetkých izolácií dostupných na komerčnom trhu. Túto hodnotu dosiahne vďaka svojmu zloženiu a schopnosti vyplniť všetky tepelné mosty. Keď si porovnáte vlastnosti jednotlivých materiálov ako polystyrén, minerálna vlna (sklená vata), jedine s PURpenou dosiahnete tento efekt.
Triedka izolačné vrstvy by mali byť stanovené výpočty na základe požiadavky na zvýšenie tepelného odporu konštrukcie (pokles koeficientu prístupu tepla). Pre každú typovú aplikáciu / typ stavebnej konštrukcie je potrebné splniť požiadavky tepelného odporu / koeficientu vstupu tepla a výpočtov stanovených hrúbkou. Nemá význam dôležitá kontrola ružového bodu a zvoliť parozábranu príp. provětrávanie a izolačná vrstva. Doporučujeme vykonať nástrek lehkou penou od tl. min. 150 mm, obvykle aplikujeme 220 – 250 mm.
Naša firma, zaoberajúca sa od roku 1991 výrobou, vývojom a aplikáciami všetkých striekaných a liatych pien na mieste od samého začiatku svojej činnosti dáva dôraz na kvalitu a dlhodobú životnosť. Aj voľba surovín pre výrobu peny – prevažne z Nemecka a strednej Európy – je zárukou vysokej kvality a dlhodobej životnosti. Môžeme dokumentovať diela staršie 20 rokov, nie kdesi v Amerike alebo v Kanade, ale tu v slovenských podmienkach.
Vzhľadom k tejto tradícii a postavenie na trhu si nechceme kaziť svoju reputáciu neistými aplikáciami pien, nevhodných pre naše klimatické podmienky.
Životnosť striekaných polyuretánových systémov je po celú dobu životnosti stavby, ak je pena správne navrhnutá a spracovaná, tzn. dobre nastaveným zariadením a skúseným odborným personálom.
Striekané izolácia nie je možné aplikovať svojpomocne. K aplikácii je potreba špeciálna technológia, a predovšetkým skúsený a zodpovedný personál.
Často dochádza k zámene pur peny dvoch komponentný (napr. Používané na strechy) a jedno komponentné montážnej peny v spreji (napr. Používané na montáž okien). Tieto peny, hoci sú chemicky takmer zhodné, majú úplne rozdielne pomerové zloženie chemických komponentov. U jedno komponentné montážnej peny spôsobuje jej pomerové zloženie abnormálne nestálosť voči UV žiareniu a otvorenú bunkovú štruktúru. Úplne iná je situácia u dvoch komponentný peny – napr. Na izolácie striech, kde zložky A a B sú medzi sebou bezo zvyšku reagovanie (stechiometrická reakcia) a vplyv UV žiarenia sa prejavuje veľmi pomaly a len povrchovo.
Vzhľadom k nízkej hustote mäkkej peny – cca 12 kg / m3 – je povrchová odolnosť UV žiarenia menšia ako u tvrdých pien. Neuvažuje je o aplikácii peny v exteriéri.
Požiarna odolnosť sa reguluje obsahom a druhom retardérov horenia. V prípade, že úplne chýba, je pena horľavá, avšak nekvapká. V 90% aplikácií sú peny požiarno retardované, tzn. sú samozhášavé. U mäkkých a ľahkých pien zvyšuje retardér horenia spotrebu. Retardovaná pena je v triede E, neretardovanou v triede F. Ďalšie požiarnu ochranu v prípade potreby preberá zakrytie napr. SDK.
PUR pena je všeobecne zdravotne nezávadná, ako tepelný izolant sa prednostne používa napr. V potravinárskom priemysle (izolácie v pivovaroch, mliekarňach, mraziarňach atď.) Všetky chladničky a mrazničky sú výhradne izolované tvrdou PUR penou. Z PUR peny sa nič neuvoľňuje. Napr. všetkým všeobecne známy molitan je mäkká forma polyuretánovej peny, na ktoré každý deň spíme.
Naša mäkká pena je napučaného vodnou parou, vznikajúce pri reakcii. Absolútne ekologická.
Táto formulácia svedčí o také hlboké neznalosti technológie i stavebnej fyziky, tak že by bolo vhodné s dotyčným okamžite prerušiť styk. Peny s otvorenou bunkovou štruktúrou majú veľmi nízky difúzny odpor, dobre prepúšťajú vodnej pary (teda i vzduch). Pre väčšinu prípadov použitia je nutná montáž parozábrany (zvyčajne fólia, súčasti systému SDK).