Rosný bod a časté problémy vodnej pary
Už bolo napísaných niekoľko článkov o tejto problematike priepustnosti pary, ale vidíme, že téma nie je vyčerpaná až do konca a poznávajúc špecifikácia plynov a meniace sa smery difúzie vodnej pary budú vždy veľké tabu a niekto kto pochybuje o vedeckých poznatkoch a berie tieto informácie za samozrejmosť ako povedal pán majster, ktorý stavia podkrovie a založil svoju teóriu na tom, čo počul alebo čítal na všelijakých fórach.
Sem by si mohol urobit 2 fotky vedla sema vatu a penu
Každý sa už stretol aj s tým, že aj projektant, ktorý naprojektoval dom a bola tam izolácia s vaty a investor chcel izoláciu penou tak projektant alebo stavby vedúci tak sa dostali do konfliktu nakoľko páni nemali informácie ako aj skúsenosti polyuretánovej izolácie.
Ostaňme ešte pri projektantoch sú medzi nimi aj seriózny a otvorený novým možnostiam, ale máme také informácie a väčšinou pri projektoch katalógových, že sú naprojektované izolácie vatou (tichá dohoda medzi výrobcami ako aj dodávateľmi izolácie stavebniny, ale hlavné slovo má väčšinou projektant ktorý naprojektuje izoláciu vatou má možnosť zmeniť ale aj vylepšiť nehnuteľnosť o kvalitnejší materiál ak nie je dohodnutý na množstve naprojektovaných izolácii vatou na konci roka má minimálne 1 krát 2 krát dovolenku istú taký projektant znesie penovú izoláciu pod čiernu zem.
To, čo sa pred tým neuviedlo, je jasným spôsobom a malo by sa dôrazne povedať, že pre vetranie budov sú všetky stavebné priečky v rozsahu od 1 % do 3 %. Stavebné zábrany neslúžia na ventiláciu a odvodnenie vodných pár z miestnosti, čo dokazuje parotesnej fólie.
Výroba pary v miestnostiach je normálna. Človek používajúci vodu vytvára vodnú paru, a dokonca aj samotná skutočnosť dýchania spôsobuje, že sa do ovzdušia dostane určité množstvo vodných pár ako aj pri bežnom varení.
Uvedenie príkladu:
Malo by sa predpokladať, že štvorčlenná rodina je schopná vyrábať paru v množstve 300 g/h až na 450 g/h. Aj keď´ predpokladáme, že každá zo stavebných priečok (steny a podkrovie) by bola veľmi priepustná pre pary (difúzia na úrovni μ – 5) ich povrch by musel byť od 1200 m2 do 1800 m2 na odvádzanie vlhkosti vonku. Preto musí byť jasne uvedené, že vetranie miestnosti je nevyhnutné, bez ohľadu na to, aký materiál bude použitý na izoláciu podkrovia s stien. Ďalšia vec je tiež skutočnosť, že difúzia na úrovni μ – 5 je v praxi nedostupná pre celú priehradku, berúc do úvahy, že sa zaoberáme sadrou, alebo sadrokartónových budov, alebo parotesnou fóliou. Teraz vieme, že strecha nie je zodpovedná za vypúšťanie vodných pár z miestnosti.
Ďalším problémom je smer difúzie vodných pár. Mylne sa predpokladá, že je to vždy jeden smer – to je to čo mnohí ľudia chápu, tvrdiac, že vlhkosť je vždy smerovaná z vnútra von. Medzi tým vieme, že smer difúzie vodnej pary ovplyvňuje teplotu na dvoch stranách bariéry, rozdiel tlaku vzduchu a stupeň nasýtenia. Niektorí tiež robia veľké zjednodušenie, keď´ hovoria, že v lete je smer difúzie opačný k smeru zimnej difúzie.
Aká je realita? Teraz je smer difúzie vodných pár v zastrešenia sa môže meniť každú chvíľu, z hodiny na hodinu, deň čo deň. Prečo sa to deje? Nie je žiadnym tajomstvom, že tmavá strecha dokonca aj v zimnom období, kde je teplota vzduchu -10 stupňov Celzia sa môže zahriať a zohreje na +60 stupňov Celzia, a periodicky ešte viac.
Ak analyzujeme rozdiely v nasýtenosti vody, potom sa častejšie budeme musieť zaoberať situáciou, keď je nasýtenie oveľa vyššie ako nasýtenie vo vnútri miestnosti. Každá strecha sa bude správať odlišne a bude závisieť od denného času, počasia, farby strechy ale aj usadením domu smeru sever – juh atď.
Teraz, tvárou v tvár všetkým týmto informáciám, pozrite sa na fungovanie ventilačnej medzery, ktorá sa musí použiť pri izolácii podkrovia minerálnou vlnou. Ako to funguje v situácii, keď´ je difúzia nasmerovaná z vonku do miestnosti? Je prítomnosť ventilačnej medzery, aj keď´ je to nevyhnutná kvôli nedostatku difúznej rezistencie samotnej vlny, potom určitých obdobiach nezvyšuje vlhkosť v priehradke samotnej? Pripomíname, že na druhej strane máme parotesnú fóliu, takže väčšina tejto páry sa v tomto bode zastaví.
S polyuretánovou penou, môžeme mať pokojnú hlavu v tejto veci. Odolnosť voči difúzii (malá, ale stále je) a skutočnosť, že vetra, ktoré majú vplyv na tlakový rozdiel, nespôsobujú nepriaznivý jav, ktorý by sa dal nazvať zvýšením nasýtenia vodných pár v samotnej izolácii. Ovplyvňuje aj tzv. Rosný bod, bod o ktorom budeme písať v samotnom článku.
Sem fotku domu alebo video najepšie